Το κυνήγι του Μπάλακ στον Όβρεμπο (vid)

Με αφορμή τον αγώνα της Τσέλσι με την Μπαρτσελόνα, το πρώτο που μας ήρθε στο μυαλό είναι η φάση όπου ο Μίχαελ Μπάλακ κυνηγούσε εν εξάλλω κατάσταση τον Νορβηγό διαιτητή Όβρεμπο στις καθυστερήσεις του αγώνα των δυο ομάδων το 2009 στην Αγγλία.

Η όλη φάση είναι απίστευτη όσες φορές και να την δεις και μόνο από θαύμα είχε γλυτώσει ο διαιτητής από τον Γερμανό, ο οποίος αν μη τι άλλο μόνο ήρεμος χαρακτήρας δεν είναι.

Bέβαια δεν ήταν ο μόνος που το είχε πράξει καθώς και ο Ντιντιέ Ντρογκμπά μετά το ματς ήταν σε έξαλλη κατάσταση με τη διαιτησία του Όβρεμπο καθώς είχε αρνηθεί τέσσερα πέναλτι υπέρ της Τσέλσι, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τελικά την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης στην Ρώμη (το είχε σηκώσει με 2-0 κόντρα στην Γιουνάιτεντ).

Στα αγωνιστικά η Τσέλσι φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα μετά το 0-0 στην Ισπανία και προηγείται 1-0 με το τρομερό γκολ του... δικού μας Μίκαελ Εσιέν (πέρασε από τον Παναθηναϊκό). Η Μπαρτσελόνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αμπιντάλ ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις και παίρνει σκορ πρόκρισης στον τελικό με τον Ινιέστα.

Τσέλσι (Γκους Χίντινκ): Τσεχ, Μποσίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Κόουλ, Εσιέν, Μπάλακ, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Ανελκά, Ντρογκμπά (72' Μπελέτι).
Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Τουρέ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς (85' Κρκιτς), Τσάβι, Κεϊτά, Μέσι, Ινιέστα (90+6' Γκούντγιονσεν), Ετό (90+7' Σιλβίνιο)